Connect with us

Нашенско

Зловещо! И у нас има село на ужасите – вижте какви зверства се случват в него!

Published

on

В България, подобно на САЩ, също има село на ужасите. Многократно сме гледали по телевизията филми за различни селища отвъд Океана, за които се носят какви ли не легенди и страхотии.

Скопен мъж, психично болен, който погребва брат си в дупка на двора, майка, убила две рожби. Тези хора съжителстват в едно и също пловдивско село – Кадиево, пише „24 часа“.

За 64-годишния Запрян Лозанов празникът Вяра, Надежда, Любов е свързан с най-голямото нещастие в живота му. На този ден през 2005-а той остава без полов член. Кастриран е от приятеля си по чашка Любомир Тодоров. Вечерта именикът черпи жертвата в кръчмата и двамата се прибират по домовете.

Малко преди полунощ обаче Любомир отива у Запрян, който е заспал дълбоко. Гостът му инжектира упойка за свине, взема кухненския нож и клъцва пениса и тестисите на домакина. После зашива кръвоносните съдове.

Манипулацията извършва за минути, тъй като има опит при скопяването на прасета. На тръгване хвърля половия член на кучето. Чак на следващата сутрин оперираният разбира какво се е случило. Излиза навън по малка нужда и усеща как урината се стича по бедрата му. Опипва се и с ужас установява какво е станало.

“Такъв корав човек! Цяла неделя се превивал от болки, пил антибиотици за зъби и на никого не казал. В понеделник решил да отиде на лекар в Пловдив”, разказва кметът на Кадиево Стоян Чолаков. Той видял Запрян на улицата и го попитал къде е тръгнал.

“Ще гоня рейс за града”, отговорил му мъжът.

Два часа по-късно позвънили на кмета от университетската болница “Св. Георги” да му съобщят, че при тях е мъж от селото с отрязан пенис. Сигнал бил подаден и в полицията. Криминалистите бързо стигат до Любомир, който си признава.

Лекарите успяват да спасят Запрян благодарение на това, че приятелят му е зашил артериите добре и не е имало кръвозагуба. Следва съдебен процес, на който става ясно, че кастрацията била за отмъщение. В кръчмата Запрян се хвалил, че е изнасилил Любомир.

Дали между двамата ергени е имало подобно нещо, май ще остане тайна. След като излежал 7 г. в затвора, Тодоров се върнал в Кадиево, където местните му лепнали прякора Доктора. Миналата година починал от инфаркт. “Станало, каквото станало. Нищо не може да се направи”, казва Запрян, който не иска да си спомня за случилото се. Зад гърба му местните го наричат Запрянка.

Медийна слава придоби и психично болният Величко Йорданов от селото. През март

работник от кабелна тв го забелязал да кара с количка тялото на брат си Костадин и да го изхвърля в изкопана в двора на къщата дупка.

“Изкарахме мъртвеца оттам и го погребахме. След 20-ина дни Величко подпали навес в имота си и после се барикадира в къщата по подобие на онзи от Лясковец. Наложи се спецполицаи от Пловдив да го вадят оттам”, казва кметът Чолаков.

Психарят лежал месец в болница и пак се върнал. Съседите му треперят дали няма да налети на някого, ако спре да си пие хапчетата. Преди време семейството му било едно от най-богатите.

Сигурно им направиха магия, защото всички откачиха, казват кадиевци. Първо си загубила акъла майката Гюрга. След нея се смахнал Костадин – започнал да “командва” облаците, слънцето и вятъра. Той обаче бил кротък. От Величко на всички им настръхват косите. Никой не смее да припари до дома му, тъй като се разкарвал с брадва.

Хората заобикалят и къщата на Стоянка Коритарова, която също е с ментални проблеми. Преди години оставила да умрат 2 от новородените си деца. Кадиево обаче е прочуто и с нещо сантиментално – през 2004 г. кметът сложи любовна пейка в парка и я закри със зеленина.

“Хрумна ми спонтанно. Минавам един ден и гледам – момче и момиче се целуват, ама много страстно”, смее се Чолаков. В момента е махната, тъй като предстои облагородяване на парка. Кметът е категоричен, че след това ще я върне там.

Дали заради любовната скамейка, или заради щъркелите, които всяка година идват в гнездо до църквата, в Кадиево има много близнаци.

“Раждат се горе-долу през 2 г.”, казва Снежина Стоянова, майка на близнаци. Младите жени, които се събират с децата в парка, твърдят, че Кадиево е идеалното място за живеене. Намира се на 10 мин от Пловдив. В селото има забавачка, училище, църква, заведения, магазини. Повечето от улиците са асфалтирани, осветлението е с икономични лампи.

Възрастните също си харесват родното място, което дори си има химн. “Кадиево китно е селце, живеят в него хора трудови с весело сърце”, се пее в него. Населеното място носи името на кадия, който според легендата минал по тия места. Хората го посрещнали радушно и го нагостили.

В миналото било прочуто и като Спанаково. Почти всички жители отглеждат спанак.

“Зареждахме цяла София с този зеленчук. Сега вече не бием път дотам. Опитваме се да го пласираме на близките борси, но няма цена”, оплакват се Атанас и Росица Паскалеви. Въпреки това вече 40 г. сеят спанак.

Близо половин век християнският ритуал за Богоявление не се спазвал в селото. Сега вече има площадка на р. Въча, откъдето попът мята разпятието. Кадиевци са горди, че догодина ще заработи и ВЕЦ за 11 млн. лв.

ПИК

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Нашенско

По мое време пенсионната възраст за жените бе 55 г., а за мъжете 60 и още 20 неща които ги няма днес

Published

on

1.Пенсионната възраст за жените бе 55 г., а за мъжете 60

2.Невъзможно бе да срещнеш бездомник или клошар

3.Здравеопазването беше безплатно

4.Образованието също, като на тези от слаборазвитите райони се даваше възможност да учат в университет и с минимален успех показан от средното училище

5.На младоженците се даваше почти безлихвен заем, на стойност, колкото да си купят нова кола;

6.А помните ли, че опрощаваха заема от по-горе при родено второ дете?

7.Нямаше как да бъдеш безработен

8.Нямаше работещи бедни

9.Стига да искаш, държавата ти даваше земя да я „чоплиш“

10.Консултираше те къде, дори в най-затънтеното село, каква е почвата и какво да засееш с успех там

11.И помните ли, че през цялото време (и преди Указ 56) си имаше „частници“

12.Ако пък се заселиш трайно в Странджа-Сакар държавата поощряваше това с 10 000 лева.

(Повече пари от за една нова кола.)

13.… а да пестиш от храна беше нечувано

14.Ако се появеше масов престъпник, то беше такова събитие, че за него се говореше десетилетие… и повече даже

15.Спомнете си как обяда в заводите (тристепенно меню, с безалкохолно) беше на стойност от 5 до 8 кибрита

16.Никого не „изключваха“ за неплатен ток (а той беше пренебрежимо малка сума)

17.Телефоните се плащаха на три месеца – веднъж.

18.И даже банани ( но в показните магазини и по-скъпи) имаше почти винаги!

19.Нямаше ЧСИ, измами на старци, принуди, вилнеещи мутри, както и нямаше чувство за липса на справедливост въобще!

… това от по-горе вече не можем да го имаме…

20.Днес искаме само да ни оставят да работим и справедливост.

Нищо друго.

И засега е само мечта.

Continue Reading

Нашенско

Стар запазен ученически бележник от 80-те разказва интересни неща

Published

on

Сине,това е моят бележник от 8. клас, който баба ти пази грижливо заедно с всички мои тетрадки, контролни работи и надраскани в час учебници. Както виждаш, аз не съм бил „силен“ ученик. Мисля, че съм бил обаче добър ученик.

Надявам се да е така, защото все още пазя много приятелства със съученици от моя клас. Надявам се да е така и защото пазя добри спомени от всички мои преподаватели. Помня името на всеки мой учител. Помня къде и как е стоял и какво ми е казал, когато ми е писал „Лош 1“, „Слаб 2“ и „Отличен 6“.

Сине, не оценките ще те направят добър човек. Те обаче ще са атестат за това, какви усилия ще полагаш за своето развитие. Те няма да бъдат само оценки за това, колко и какво си запомнил или как си преписал. Те ще за оценки за това какво отношение имаш към живота. Обучението в този етап е част от него.

Уважавай учителите си – те правят всичко по силите си, за да ти предадат целия си опит и знания, които ще са ти от ползва занапред.

Уважавай съучениците си – те са твоите приятели и те са тези, с които ще делиш следващите пет години негодуванието от внезапно контролно, щастието от взет изпит и много други емоции.

За това – бъди умерен в преценката си за хората и не упреквай никой друг, ако нещо не се реализира според твоите планове. Бори се за всяка победа. Тя никога няма дойде даром.

Бъди Човек, сине!

Ангел Ангелов

Continue Reading

Нашенско

Разказ за времето когато народът работеше и макар да не живееше охолно, не се лишаваше от нищо

Published

on

По времето на Тодор Живков народът работеше и макар да не живееше охолно, не се лишаваше от нищо. Плюят по социализма, но като днешната скъпотия и мизерия не е имало.
През последните 5-6 години до 1990 г. прясното мляко беше по 30 ст., киселото – по 22 с бурканче или в кофичка.

Краве сиренето беше 2.60 лв. То никога не е било на държавни дотации, а ментета не си и помисляхме, че може да има. Минималната заплата беше 120 лв. (както и моята), но през 1989 г. я направиха 140 лв.

Рибната консерва „Копърка“, символ на студентската мизерия, беше 28 стотинки. Замразената скумрия – 1.20-1.60 лв., според едрината. „Кучешката радост“ беше 3.30 или 3.60 лв. – дето сега ни агитират да умрем за нея. Ама беше от месо, припомня socbg.com.
Бялото вино беше 97 ст. Плодовата ракия – 3.90 лв., сливовата – 4.90-5.10.
Дядо ми е работил 25 години като елмонтьор и квартален електротехник, за това време 2 пъти е спирал ток за неплащане. С една минимална заплата можеше да се купят 3500 киловатчаса дневна енергия или 2000 автобусни билетчета, или 31 кг свински бут с кост, или 400 литра прясно мляко.

Нямаше или почти нямаше семейство, което поне през година да не ходи на почивка, някои ходеха 2 пъти в годината. А сега?

По тия времена съм видял само двама неграмотни. И двамата цигани, единият възрастен, другият – син на цигански барон.

Демонстративно не искаше да се научи да чете. Обаче попадна на мен като ефрейтор. Толкоз бой, лицеви опори и коремни преси отнесе, че за 14 дни се научи да чете дотолкова, че да научи сам наизуст военната клетва.

Сега сочат с умиление как гражданите някъде на Запад оставяли монетки върху повредения автомат на метрото – демек съвестни.

Едно време млякото го разнасяха нощем, оставяха го пред магазините или сладкарниците. Минувачите си вземаха мляко и оставяха стотинки. И ни млякото изчезваше, ни стотинките.

Хората по селата масово не заключваха къщите си. Баба ми беше инкасаторка и влизахме у хората като у лелини си, нищо че ги нямаше у тях. Оставяхме си колелетата незаключени пред някой приятел и си ги намирахме непипнати.
Голямо произшествие беше, когато на един приятел изчезна аптечката – със седмици се коментираше.

Continue Reading
Advertisement

Интересни

Нашенско1 година ago

По мое време пенсионната възраст за жените бе 55 г., а за мъжете 60 и още 20 неща които ги няма днес

1.Пенсионната възраст за жените бе 55 г., а за мъжете 60 2.Невъзможно бе да срещнеш бездомник или клошар 3.Здравеопазването беше...

Нашенско1 година ago

Стар запазен ученически бележник от 80-те разказва интересни неща

Сине,това е моят бележник от 8. клас, който баба ти пази грижливо заедно с всички мои тетрадки, контролни работи и...

Нашенско1 година ago

Разказ за времето когато народът работеше и макар да не живееше охолно, не се лишаваше от нищо

По времето на Тодор Живков народът работеше и макар да не живееше охолно, не се лишаваше от нищо. Плюят по...

Нашенско1 година ago

Намерих любовта на живота си след жесток скандал в трамвай през 80-те

„Всяко зло за добро“. Така казват, но аз винаги съм смятала, че в това няма нищо вярно. И ако някой...

Нашенско1 година ago

Наричахме учителките си „другарко“ ключът за вкъщи висеше на връвчица на врата ни и още:

По цял ден играехте на криеница или на стражари и апаши пред блока и крещяхте на майка си да ви...

Нашенско1 година ago

12 безценни бабини съвета, които помагат и до днес..

1. Пий вода там, където пият конете. Конят няма да близне лоша вода. 2. Сложи постелята си там, където лежи...

Казарма1 година ago

Къде си служил и кога? Намери свои стари бойни другари от родната казарма

Маршировки, учения, отдаване на почест на командира, нощни дежурства, лъскане на кубинките, сапунка в спалното, стрелби, тактики, караули, наряди, дрямка...

Любопитно1 година ago

Филмът от края на 70-те, заради който улиците опустяваха

Сред малкото американски сериали, излъчени у нас преди 89-та година, се откроява невероятната екранизация по романа на Ъруин Шоу „Богат...

Любопитно1 година ago

Едно време имаше така наречен младоженски заем до 10 000 лв

Понеже чета, че доста хора и най- вече младите не вярват как сме живели преди 1989 година и само сме...

Любопитно1 година ago

Клас, стани, клас, мирно! Или когато в училищата имаше ред и дисциплина

Тогава училището не беше зависимо от броя ученици и затова при лошо поведение или слаб успех те изключваха, без да...

Любопитно1 година ago

Милиционери проверяват документи в нощен влак на БДЖ през 80-те

По времето на социализма в България във всяка композиция на БДЖ имаше дежурен милиционер от Транспортна милиция/1989г полиция/ и криминалните...

Любопитно1 година ago

Посещението на Маргарет Тачър в Професионално химическо училище “Дмитрий Менделеев” в Стара Загора (Статия)

Трябва да призная, че ми направи удивително впечатление едно техническо училище в Стара Загора. Особено се учудих на голямата степен...

Ваканции1 година ago

По времето на социализма основният декемврийски празник беше отбелязването на Нова година

Вместо електронни китайски лампички, най-често по дръвчето се закрепваха истински свещички, които се палеха всяка вечер Подаръците се поставяха под...

Любопитно1 година ago

Една боза от 6 стотинки-ключ към спомените от едно време

Фразата „Една боза от 6“ отдавна е напуснала очертанията на филмовата реплика и се е превърнала в ключ към спомените...

Любопитно1 година ago

Ходехме на комсомолски бригади, работехме с желание и гордост, че сме полезни

Спомних си преди над 40 г. като служител на БНБ как ходехме на бригади, какъв културен живот кипеше. От комсомолската...

Без категория1 година ago

„Ранобудното петленце“ което събуждаше поколения деца (АУДИО)

Един позабравен мотив от едни позабравени години. „Ранобудно петленце“ е радио сигнал, с който поколения деца се събуждаха сутрин и...

Любопитно1 година ago

Легендарните „Комети“ Един хубав спомен от младостта (Видео)

Преди години, когато бях млад, по нашето Черноморие имаше Комети. Това бяха бързоходни корабчета на подводни криле. Те развиваха голяма...

Любопитно1 година ago

София-Студентски град в снимки от 80-те

Студентски град е жилищен комплекс в югоизточна София, граничещ с кварталите „Дианабад“, „Дървеница“, „Витоша“ и „Малинова долина“. Намира се в...

Любопитно1 година ago

На пързалката-зимата през нашето детство

Ах, каква пързалка има, Анче, тази зима! – каза бате със въздишка, уж четеше книжка. И измъкнахме се двама, без...

Нашенско1 година ago

За Коледа колехме прасето и пълнехме кървавица

В недалечното минало всички по-забележителни празници бяха почитани във всички балкански села. Хората с голямо желание празнуваха Коледа и Нова...

Advertisement

Trending